Scroll Top

Hakkında

THE HISTORY OF MARTIN LOGAN

Martin Logan Hikayesi

İnsanlar genellikle MartinLogan’ın Martin ve Logan adlı birkaç adam tarafından kurulduğunu varsayıyor ki bu bir bakıma doğru: Gayle Martin Sanders ve Ron Logan Sutherland. Sanders, MartinLogan’ın “SandersSutherland’den daha iyi ses verdiğini” açıklıyor. (Görünüşe göre GayleRon’u hiç düşünmemişler.)

İkili, 70’lerin sonlarında, Sanders’ın Kansas, Lawrence’ta yönettiği yüksek kaliteli bir müzik mağazasında bir araya geldi. Çok farklı geçmişlere sahip olmalarına rağmen -Sanders mimarlık ve reklamcılık eğitimi almış, Sutherland elektrik mühendisliği eğitimi almıştı- müziğe ortak bir tutkuları vardı ve kısa süre sonra elektrostatik hoparlörleri keşfettiler.

Sonik saflıkta ve netlikte en üst noktayı arayan herkes için elektrostatikler muazzam bir çekiciliğe sahipti. Ne yazık ki, çoğu insanın bir hoparlörden beklediği ses seviyelerini ve bas uzantısını da üretecek bir tane tasarlamak ve inşa etmek bugün bile zorlu bir iştir. O zamanlar, piyasaya yalnızca görece bir avuç elektrostatik hoparlör getirilmişti. Çoğu başarısız olsa da, KLH Model 9 ve Quad ESL gibi birkaçı ses meraklıları arasında efsaneydi.

KLH, muhtemelen, bas ve çıkış kapasitesinde geleneksel hoparlörlerle etkili bir şekilde rekabet etmeye, gününün diğer tüm tam aralıklı elektrostatik hoparlörlerinden daha yakın geldi. Ancak çok büyüktü, titiz ve pahalıydı ve KLH’nin geri kalanına hiç uymuyordu. Sonuç olarak, satışlar mütevazıydı ve sonunda Model 9 üretimden çıktı. Quad ESL, özellikle kendi ülkesi İngiltere’de çok daha başarılıydı ve MartinLogan’ın ürünleri sahneye çıkana kadar, tarihte ticari olarak önemli olan tek elektrostatik hoparlördü. Bununla birlikte, türün klasik sınırlamalarına maruz kaldı. Orijinal Quad elektrostatik, dünyanın en iyi oda müziği çoğaltıcısı olarak kabul edilse de, rock ve hatta senfonik müzik hayranları başka yerlere bakmaya meyilliydi.

Daha İyi Bir Yol Olmalı

Sanders ve Sutherland birbirlerini daha iyisini yapabileceklerine ikna ettiler. Ark oluşturmadan, amplifikatörleri patlatmadan veya bir oturma odası bilim projesiyle ilgilenmeyen insanları rahatsız etmeden yeterli bas, çıkış ve ses dağılımı üretecek bir elektrostatik hoparlör yapabileceklerinden emindiler. Sanders, on yıldan fazla bir süredir kurcaladığı özgün bir tasarımı pratik, pazarlanabilir bir elektrostatik dönüştürücüye dönüştürmek için küçük bir araştırma ve geliştirme ekibi kurdu.

İlk prototip 1980’de hazırdı. Doğal olarak, hala o bilim-proje kalitesine sahipti -Sanders’ın oturma odasındaki bir amplifikatöre bağlanan teller, destekler, transformatörler ve güç kaynakları filizlendiren düz bir alüminyum panel. Beklenenden daha iyi geliyordu ama sesi açtıklarında, panelde bir şimşek çaktı ve müziğin yerini tavana doğru sürüklenen bir duman bulutu aldı. Yine de yakın olduklarını biliyorlardı.

Ekip, bir tasarım atılımına yol açan yeni havacılık malzemeleriyle bir dizi deneye başladı. En son teknolojiye sahip iletken kaplamalar, yalıtım ve yapıştırıcılarla inşa edilen revize edilmiş dönüştürücüleri, iki delikli çelik stator arasına şeffaf, ultra hafif bir Mylar diyafram yerleştirdi.

Yeni hoparlör zarif görünüyordu ve ark olmadan yüksek sesle çalabiliyordu, ancak Sanders ses kalitesinden ödün vermeden tatmin edici yüksek frekans dağılımını nasıl elde edeceği konusunda hala mücadele ediyordu. (Büyük dönüştürücüler, yüksek frekansları geniş bir alana yaymak yerine dar bir ışın içinde yayma eğilimindedir.) Çözüm, Sutherland’ın sesin nasıl dağıldığını göstermek için teorik bir ses dalgası taslağını yaptığı bir gece yarısı seansında geldi. Sanders, o zamandan beri her MartinLogan elektrostatının tasarımının merkezinde yer alan, eğrisel çizgi kaynaklı veya CLS dönüştürücüsü olan yatay olarak kavisli bir panel tasarladı.

Sanders ve Sutherland sadece bir maket ve bazı fotoğraflarla Chicago’daki 1982 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda hoparlör konseptlerini sergilediler. Anında hit olan tasarım, CES Tasarım ve Mühendislik Ödülü ile onurlandırıldı. Yanıttan heyecanlanarak, fikirlerini çalışan bir prototipe dönüştürmek için Kansas’a gittiler.